بستر 
کف سالن دقت به بستر مطلوب کف سالن برای پرورش بوقلمون بیش از سایر طیور اهمیت دارد . چرا که وزن بسیار این پرنده، به ویژه در نژاد‌های بومی اصلاح شده، سبب فشار زیاد متعددی به پای پرنده می گردد و با اعتنا به نسبت جثه به مساحت در تماس با زمین پای پرنده، وم وجود یک بستر نرم و مطلوب را مطرح می کند . 
بستر‌های متفاوتی در نقاط متعدد با توجه به شرایط اقلیمی ناحیه برای رشد بوقلمون پیشنهاد می شود . از جمله این بستر‌ها می‌توان به پوشال، کلش، خاک اره، رول‌های مقوایی، کاغذ (رومه)، ماسه و . . . اشاره کرد . 
هرکدام از این بستر‌ها مزایا و معایب مختص خود را دارا هستند . 
مثلاً استفاده از ماسه به درستی نمی‌توان آنرا ضدعفونی کرد و رطوبت را بخوبی جذب نمی‌کند؛ یا خاک اره که بدلیل کوچک بودن و مصرف توسط پرنده (اشتباهاً بجای دان) ممکن می باشد مشکلاتی به وجود آورد . یا این که استفاده از ورقه یا این که مقوا که بدلیل ضخامت اندک همیشه سرد و محکم می‌باشد و جاذب رطوبتی خوبی نیز نمی‌باشد (اما ارزان است!) . 
به جهت حساسیت بوقلمون و هم بیماری‌های شایع اندام حرکتی این پرنده، توصیه می‌گردد تا از پوشال نراد به ضخامت دست کم ۷ سانتیمتر استعمال شود . این بستر ضمن تولید نرمی و جذب مناسب رطوبت، به نیکی قابلیت نیز تناول کردن (چهارشاخ خوردن) را دارد و بدلیل اندازه آن، بوقلمون نمی‌تواند آنرا بخورد . 
جوجه 
بوقلمون 
توجه به مدل تغذیه این پرنده لازم است، اگرچه می‌توان به آن از مانده میوه و سبزجات داد، البته خوب تر میباشد جور تغذیه بر اساس رژیم غذایی‌شان در حیث گرفته شود . جوجه‌های بوقلمون دو مرتبه در روز طعام می‌خورند . دانخوری می بایست طوری مالامال شود که تا در جايگاه بعدی یه خرده از دانه‌ها باقی باقی‌مانده باشند . 
توجه داشته باشید، ظرف دانخوری را نباید به حدی لبریز کرد که دانه‌ها روی زمین بریزند . در حالتی که این حادثه زمین خورد باید دانه‌هایی که با مدفوع کثیف شده‌اند بدور ریخته شود . 
پاک نگه داشتن و ضد عفونی کردن ظرف غذاخوری پرنده واجب است هفته‌ای یکبار انجام شود . 
برای این‌که جوجه بوقلمون‌ها را به تناول کردن ترغیب کنند، کمی از جو خرد شده، مقداری از شیر و برخی از تخم مرغ پخته و خرد گردیده و یا غذای سبز به کار گیری مینمایند . 
جوجه بوقلمون نیز دوچندان اندک هوش و بی استعداد می‌باشد و از این رو یک عدد از اشکالات اولیه رشد بوقلمون عدم فراگرفتن روش غذا تناول کردن و آشامیدن هست . به این مراد واجب است در روز‌های اولیه غایت اعتنا و دقت و طاقت را نمود تا جوجه‌ها روش خوردن و آشامیدن را فرا بگیرند . 

دمای 
سالن دما 
در هفته‌های مختلف می بایست به قرار تحت باشد: در استارت زمان پرورش و در سیستم لانه گرم (گرمایش در کل سالن) دمای لانه را در حدود ۳۴ الی ۳۶ رتبه سانتی گراد تامین نمائید و این دما را در اواخر هفته اولیه به ۳۲ سکو برسانید . 
بعد از آن دمای آشیانه را در هفته دوم ۲۹، هفته سوم ۲۶، در هفته چهارم ۲۴ (در تمام این دوران حرارت سالن نباید از ۲۴ مرتبه سانتی گراد کمتر شود)، هفته پنجم ۲۱ سکو و از هفته ششم تا نقطه پايان زمان دمای ۱۸درجه سانتی گراد را محافظت فرمایید . 

در این مقاله از ستاره به طور کلی به مبحث نگهداری بوقلمون پرداخته شد . در صورتی که علاقه‌مند بودید تا رویش و نگهداری بوقلمون را به تیتر شغل مهم یا این که جانبی برای خویش در نظر بگیرید، در درجه اولیه بایستی در این مورد تحقیق کنید و معلومات خود را ارتقا دهید، برای این عمل می توانید به مزرعه‌های فعال در استان خود مراجعه کنید و از نزدیک با طرز عمل آشنا شوید . 

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

عشق از بین نمیره یا میمونه یا میشه نفرت روزنويس يک زن عاشق وبلاگی برای ارائه ترفندهای مختلف آشپزی آرامش به همراهت ... مهر بورز و خوشبخت باش James کارخانه توری مش توری پرسی میلگرد 10 رابیتس توری حصاری نبشی مفتول نمایندگی انحصاری هانا HANNA- تماس 0213311427 تهیه غذا کیبو ایران لینک