مهم‌ترین 
بیماری های تغذیه ای در شتر مرغ و طرز پیشگیری از آنها مقدمه رشد شتر مرغ امروزه با عنایت به مزایای زیاد زیاد آن به عنوان یک راه و روش های جدید در صنعت دامپروری مسئله توجه مضاعف واقع گردیده می باشد . این پرنده تمامی چیز خوار بوده ودر بخشها خشک و کم آب براحتی زیست می کند . از لحاظ پایداری در برابر موقعیت نا مساعد طبیعی در مقابل فقدان آب و غذا مشابه شتر و از حیث ظاهری مشابه پرنده ها می باشد . در حالا حاضر می بضاعت شتر مرغ را به عنوان دام آینده در اکثری از مناطق معرفی کرد . شتر مرغ ها به کنجکاوی و بویژه علاقمندی به اجسام درخشنده و رنگی دارای شهرت می‌باشند از اینرو ممکن می باشد اجسام خارجی بوسیله آنان بلع و موضوع لازم برای بروز بیماری یبوست ( انباشتگی ) را مهیا کند . بنابر این عامل ها موثر در تندستی و بهداشت این طیوران یک عدد از جنبه های مضاعف دارای اهمیت این مدل پرورش می باشد .یبوست بیماری ست که اکثر زمان ها بطور مکرر مشکلاتی را در پرورش جوجه ها بوجود می آورد . 
در 
هم اکنون حاضر دو دسته از یبوست شناسایی گردیده است : یبوست خراب یا یبوستی که شتر مرغ جدیدا کسب کرده که با علائم شدید و در دوران کوتاه یعنی بین 12 تا 24 ساعت پیدایش پیدا می کند . دومین جور آن یبوست مزمن یا این که دسته دراز زمان آن است . 
بطور معمول یبوست خراب از شترمرغ هایی که میزان مضاعف زیادی از مواد غیر خوراکی مصرف می کنند نتیجه می شود که این تیپ آن می تواند از مصرف بیش از مقدار شن ، خاک ، سنگریزه ، علف های زمخت و از این قبیل مواد حاصل گردد . 
انسداد وخیم سبب به کولیک و سر انجام مرگ پرنده را در بردارد . معمولا انباشتگی پیش معده بصورت جزئی مانع عبورمواد بطور بی نقص می شود که این دلیل می تواند مسبب پیدایش مدل مزمن آن باشد .چنین پرنده هایی معمولا وزن نرمالی بدست نخواهند آورد ودر ظاهر غالبا دچار سوء تغذیه گردیده و گرایش به بلع مواد غیر خوراکی دارا‌هستند . 
جور غذا ، فاکتور های استرس ، عوامل محیطی و … را می توانایی از فاکتور های اساسی بروز یبوست در صنعت پرورش شتر مرغ دانست . 
از فاکتور های خوراکی تولید کننده یبوست می بضاعت مصرف بیش از اندازه فیبر ، اخذ برگ ها و ساقه های یونجه ، ساقه گراس ها برای جوجه ها ی برنا به ویژه جوجه هایی که درمزرعه کوچک دارنده محدودیت چراگاه میباشند را بر شمرد . دریافت حجم متعددی از دانه های چغل ، گراس های خشک و میوه ها ی وحشی می تواند موضوع ساز انباشتگی در شتر مرغ های مسن خیس باشد . از آنجایی که پیلورمعده شترمرغ خیلی کوچک بوده و جوجه ها ی جوان ظرفیت توسعه و گسترش برای هضم را ندارند پیشنهاد می شود که جیره غذایی در حیث گرفته گردیده برای آنها از کیفیت مطلوب بر خوردار باشد . از تغذیه فیبر نا مرغوب برای شتر مرغ های زیر وزن kg 35 می بایست امتناع نمود و نکته دیگر اینکه خطر انباشتگی با افزایش سن در شتر مرغ ها سیر بالا به پایین پیدا می نماید . ناتوانی شتر مرغ های جوان در خصوص رهضم فیبر به علت نبودباکترها ی هاضم سلولوز در قولون می‌باشد و یک عدد از دست اندرکاران حیوانی می باشد که میتواند سبب ساز به بروز این عارضه شود . جوجه ها فارغ از مصرف خوراک در دراز مدت شم گرسنگی نمی نمایند از این رو مقدار زیادی مواد فرنگی نظیر تکه چوب ، کیسه پلاستیک و سیم می بلعند . از فاکتور های دیگر پیدایش انباشتگی در شتر مر غ ها عامل ها محیطی – مدیریتی است نظیر پروراندن جوجه ها بر روی کف شنی که در صورتیکه خاک قابل انعطاف و سبک یا کم آب باشد سبب بلع بیش از اندازه شن وماسه می شود . گرسنگی و سرو صدای محیطی می تواند ایجاد کننده ی استرس باشد که این عامل سبب به جانشین سازی غذا شده و از عامل ها دیگر یروز به حساب می آید در واقع می توان خاطرنشان کرد نبود تغذیه ای ، شتر مرغ ها را به سمت گند خواری یا این که اشتهای غیر طبیعی تحریک می کند . کمبود سنگریزه و شنریزه در حد مناسب جهت یاری به آسیا کردن مواد بلع شده در سنگدان ممکن هست مورد انسداد را فراهم نماید سازه بر این وجود سنگریزه در یک حد معلوم برای پرنده ها واجب هست . عواملی نظیر عفونت ناشی از تجمع عوامل باکتریایی ( Megabacteria ) و قارچی ( Candida)نیز می توانند سبب ساز تولید قضیه مساعد جهت انسداد گردد . جوجه های دچار به انسداد افزایش وزن روزانه نداشته و بسیار آهسته پرورش می نمایند همچنین تخلیه مدفوع همپا با زحمت و فشار دوچندان انجام گردیده و از خود صدا در می آورند ،به خوراک نوک می زنند اما طعام نمی خورند . انسداد را می بضاعت و توان با ملاسمه سختی و تعالی بودن شکم معین نمود . شتر مر غهای دچار به انباشتگی در حالت جناغ سینه ای دچار زمین گیری شده ، تماما هوشیار بوده و گردنشان را به وضعیت کشیده نگه می دارند . 

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

درخت دانش اس ام اس همسایه ی سرو دانلود بازی برای کامپیوتر William Tiffany من تلاش میکنم پس هستم نقد فیلم های ایرانی - بررسی متفاوت من سعید حیاتی T E E N A G E